Renkli kadınlar: Ellen Page

Bir öğretmen ve bir grafik tasarımcısının kızı olan Kanadalı Ellen Page 21 Şubat 1987’de dünyaya geldi. Halifax Grammer Okulu  ve Queen Elizabeth Lisesi’nde eğitim gören Page, 2005 yılında Shambhala Okulundan mezun oldu. Ardından iki yıl Vaughan Road Akademisinde Etkileşim Eğitimi alarak kendisi gibi Kanadalı bir aktör olan Mark Rendall ile beraber okudu.

Hazırlayan: utopya

Page, 4 (bazı kaynaklara göre 5) yaşından beri Kanada’da bir çok film ve dizide ufak  rollerde yer aldı. Kamera karşısına ilk geçisi 1997 tarihli CBC kanalında yayınlanan TV filmi Pit Pony, Page’e bir yandan şöhretin kapısını açarken bir yandan da bir çok ödüle aday göstermişti.

2003 yılında vizyona giren bağımsız film Mouth to Mouth ile Avrupa sinemasında yer alan Page, sonrasında psikolojik gerilim türündeki Lolipop adlı filmde canlandırdığı Hayley Stark karakteri ile katıldığı festivallerde En İyi kadın Oyuncu Ödülleri kazandı. Page, 13 organizasyonda En İyi Aktris ödülü kazandı ve bir çok film ödüllerinde En İyi Oyuncu dalında aday gösterildi.

Page’in bu şöhret dolu başarılı hayatında görüldüğü üzere LGBTİ ya da aktivizm alanında hiçbir hareket gözükmüyordu. Ta ki 2014 yılında eşcinsel olduğunu açıklayana kadar. 2014 yılında Los Angeles’ta LGBT’ye bağlı Human Right Company’nin (HRC) düzenlediği bir konferansta “saklanmaktan ve yalan söylemekten yoruldum” diyerek eşcinsel olduğunu açıklamıştır.

İster şöhretsiz, ister şöhreti bol bir hayatınız olsun. İsterseniz bulunduğunuz alanda en iyisini yapın, içi nefret dolu insanlar cümlelerin sonuna her zaman “ama” getirerek bir şekilde içindeki nefreti söyleme hakkını kendinde buluyor. Homofobi, transfobi ve heteronormativite devam ettiği sürece size doğru dönen bakışlar gerçekten üzücü oluyor. Bu bizimle değil, onların nefreti ve kendilerinin yarattığı saçma sapan normlar ile alakalı.

Page, 2014 yılında eşcinsel olduğunu şu sözler ile açıkladı: “Saklanmak ve yalan söylemekten yoruldum. Bugün buradayım çünkü eşcinselim ve belki de bir fark yaratabilirim. Ne olursa olsun yardımcı olmak benim için bir kişisel yükümlülük ve sosyal bir sorumluluk. Ruhum, zihinsel sağlığım çok zarar gördü. Bugün burada sizlerle, bütün acıların karşısında duruyorum.” Konuşmasının ardından salondan alkışlar yükselirken, kişisel Twitter hesabından kendisine destek olan Human Right Company ve açıklamalarına olumlu tepki veren herkese teşekkür ettiğini açıkladı.

Page eşcinsel olduğunu açıklamadan aylar öncesinde de birlikte olduğu Samantha Thomas ile hala birlikteliğini devam ettiriyor. Julianne Moore ile birlikte eşcinsel haklarını savunan 2015 yapımı olan “Freeheld” isimli filmde oynayan Page, filmin 40. Toronto Uluslararası Film Festivali’ndeki gösteriminde sevgilisi ile birlikte kırmızı halıda boy göstermişlerdi.

Bu kadar zaman birlikteliklerini saklayan, saklamak zorunda kalan çift bu konuda oldukça zorlandıklarını açıklamışlardı. Fakat Page, 2014 yılında eşcinsel olduğunu açıklayıp birlikte ilk defa kırmızı halıda tüm Hollywood dünyasına kendilerini gösterme fırsatı yakadıklarında, “Kız arkadaşım ile birlikte kırmızı halıda yürümek oldukça özeldi.” açıklamasında bulundu. Çift hala birlikteliklerini sürdürürken kişisel İnstagram hesabında da fotoğraflarını paylaşmaya devam ediyor.

Umarım her LGBTİ bireyin hayatı, gerek Page’in, gerek ailesi tarafından hoşgörü ile karşılanan, çevresi tarafından ötekileştirilmeyen tüm diğer LGBTİ bireyler gibi olur.

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!