Sevgili 17 yaşımdaki halim

Öyle anlar vardır ki geçmişe dönüp baktığımızda söylemek istediğimiz birçok söz sel oluverir, düşüncelere dalınır zaman zaman. Yapılan hatalar, bu hataların bize verdiği tecrübeler, olumlu veya olumsuz sonuçları yıllar geçse de unutulmayabilir. Bazen de geçmişte yaşadıklarını takdir eder ve “İyi ki yapmışım.” dersin.  Zaman zaman da pişmanlıklar hissedersin geçmişle ilgili. Ayı Sözlük’te de tam bu noktada göze çarpan bir başlık var. “Sevgili 17 Yaşımdaki Halim” başlığında yazarların eskiye dönüp kendilerine yazmış olduğu notlara bir göz gezdirmek hiç fena olmayacak. Bakalım yazarlar yıllar öncesindeki kendilerine neler söylemişler, neler nasihat etmişler, ne tür itiraflarda bulunmuşlar.

Hazırlayan: dark bear

23. doğum gününü göreceksin. Önünde rahat daha 6 sene garanti var, tadını çıkar. Seneye ailene dişilerden hoşlanmadığını açıklayacaksın. Hayvani tepkiler alacaksın elbette ama kararının arkasında dur. O tıraş makinesini yerine koy. Zamanı gelince sakalın zaten çıkacak. İki kulağını deldirip saçlarını 3 numaraya vurdurma. Asla bir David Beckham olmayacaksın. Otur biraz derslerine çalış. Facebook, Twitter hayat kurtarmıyor. Gerçi sen bilmiyorsun onların henüz ne olduğunu ama yakındır tanışacaksın. Sayısalı seçme. Allah belanı verir. Dile kabiliyetin var. O alanda bir mesleğe yönel. Mühendislik sana göre değil. Değil işte. Beni dinle sen. Sana sigara uzatan arkadaşlarının yanına uzun bir müddet uğrama. İlerde elektrogitara falan merak salacaksın. Bence şimdiden başla. Her önüne gelene sırrını verme. Kendi içinde yaşamayı öğren bazı şeyleri. Seneye cillop gibi bir sevgili yapacaksın. Sana çok şey katacak. O adamın değerini bil, ağzını yüzünü kırarım senin. Üzme onu. Richard Wright yakında ölecek pampa, kendini hazırla yavaştan. Justin Bieber diye bir bebe müzik piyasasının kökünü kurutacak. Pink Floyd dinlemeye devam et. Zaten onun dışında bir boku beceremiyorsun.

aussiebum

Kııııız, ergenlikteki sivilcelerini bu kadar umursama, 1 yıla kadar hepsinden kurtulup kaymak gibi bir cilde sahip olacaksın… Bana bak, biraz fazla kaşarsın, en azından korun, gebertirim. Şu an çıktığın 26 yaşındaki öğretmen var ya, o evli ve seni kandırıyor. Bunu öğrendiğinde hayatı kendine zindan etme. Böyle götlüklerle hayatın boyunca karşılaşacaksın. Hep yakışıklı, kaslı, akıllı, komik ve zengin erkekler kocan olacak. Aferin kız, bu anlamda seni çok takdir ediyorum valla. Safsın biraz ama gerçekten bazı alanlarda çok akıllıca davranıyorsun. Hayatının çoğu yerinde seni kıskanan, gudubet kadınlar ve adamlar olacak; takma onları, önüne bak sen. Gay barlar dünyanın en boktan yerleridir, oraya gidebilmek için bu kadar heves etme, gideceksen de arkadaşlarınla falan git. Malum her taraf Saldıray Abi kaynıyor.

Haa bak bir de gay olmayı bu kadar takma, sulu sulu günlükler yazma, zamanla aşıyorsun onları merak etme. Hadi ablam, çok öptüm.

pisuvardaki siyah kil 3

Bir yıl sonrasında reşitlik adı altında istediğinle yatacak kalkacak, istediğinde kalacak, o yıllardır hep hayalini kurduğun ailenden bağımsız bir hayata adım atacaksın. Seni sen olduğun için seven arkadaşlarına, dostlarına, çevrene kavuşaca… Hayır hayır. Anlayacaksın ki o kalabalıklar sana çok iyi gelmeyecek ve hep yanı başında olmasa da bir yerlerde ailenin varlığını bilmek sana iyi gelecek. Seni sen olduğun için sadece onlar sevecek, belki seni kabullenemedikleri zamanlar olacak ama ona da kuşak çatışması deyip geçmek yeterli.

naringergedan

İçin rahat olsun, hala aynıyım, hala aynı hayalleri topluyorum uçsuz bucaksız düş bahçelerinde. Yaşanılan onca sıkıntıya rağmen dönüp baktığımda eksilen pek bir şey görmüyorum. Kalabalığı sevmezdim hala sevmiyorum. O zamanlar “Bak gör 20 yılda geçse değişmeyecek.” demiştim, değişmedi. Hâlâ yalnızım. Aslında kendime ihanet etmeyi sevmiyorum. Hala elime mikrofonu alıp atıp kendimi sahneye “Yeter be biraz da beni dinleyin.” diye her yıl değişen repertuarımdan şarkılar söylemeyi deliler gibi istiyorum. Asıl önemli olan şu;  güzel sanatlar fakültesi / resim okuyorum. O zamanlar götümle gülerdim inanmazdım belki de ama oldu işte. Çok başarılı ve azimliyim. İnanmayacaksın ama geçen ay topladım bütün evraklarımı Mimar Sinan‘a yatay geçiş için başvuru yaptım. Görüyor musun?  Falan filan işte…

kafamyok

Yazacak çok öğüt var da sana özet geçiyim gerisini sen yaşayarak öğren:

  1. Git o yüzündeki sivilceler için tedavi mi olcan ilaç mı alcan napıcaksan yap, lahmacun gibi gezme ortalıkta. Ananın sana söylediği evlenince geçer masallarına inanma. Hem evlenmeyeceksin hem de annen bambaşka bir şeyi kastediyor.
  2. Yine ananın aklına uyup dershaneymiş okulmuş kendini paralama. Elbet giricen bir üniversiteye; daha fazla spor yap, profesyonel ol çünkü bir tek spora yeteneğin var. Gücünü hırsını orda kullan.
  3. İlla üniversiteye giricem diyorsan söyle şu babana da seni yurtdışına göndersin. Sakın babanın anlattığı param yok masallarına inanma zira onda para bok. Ama ilerde baban 3. karısından da ayrıldığında o masallar gerçek olacak ve baban dımdızlak kalacak. O yüzden sömür o babayı hazır parası varken.
  4. Daha sosyal ol, LGBTİ ortamlara takıl, o mutaassıp aile kızlarıyla değil de daha değişik kişilerle arkadaşlık yap. Güçlüsün, kaldırabilirsin diye sırtına yük bindirenlerden uzak dur. Evet, öylesin ama kendini kullandırtma. Kitap okuyacağına git serserilik yap, yaşlanınca okursun o kitapları.
  5. Üniversitede platonik takılacağın iki kızın ikisi de straight. Onlarla zamanını harcama. Evli olan, nişanlı olan, erkek arkadaşı olan… Hepsi sadece kalbini kıracak. Lezbiyenlerle takıl, straight kızlarla sadece yat ve unut.
  6. Kardeşlerine lezbiyen olduğunu açıklayabilirsin. Düşündüğün kadar korkunç tepkiler almayacaksın. Hatta belki seni onlara daha da yakınlaştıracak bu.
  7. Kanada‘da daha ilk gün tanışacağın Brezilyalıdan uzak dur. O kız sana çok âşık olacak, sende onu çok seveceksin ama hiçbir zaman onun kadar âşık olmayacaksın. Bir senede sıkılıp hayatı kıza da kendine de zindan edeceksin. O kızla sadece arkadaş ol, takıl oralarda bekâr bekâr. Sağlam dostluklar kur, unutma bütün kızlar geçici ama dostluklar baki. (Edit: Senden sonra başka bir sevgili bulacak ve onunla da görüşmeyi keseceksin sen en iyisi “ex”lerinle sevgili olmayı unut)
  8. 6 sene internetten chat yapıp yaşı senden ufak diye buluşmayacağın bir kız olacak… İstanbul‘a tatile geldiğinde nihayet onla buluşmaya karar verip ilk görüşte âşık olacaksınız ama aradaki bilmem kaç bin kilometre yüzünden bir türlü kavuşamayacak ve severek ayrılacaksınız. Onunla buluş işte Kanada‘ya gitmeden. (Edit: Vazgeçtim kızım sakın buluşma, unutucan gidecek o da. Ne gerek var!)

geronimo

Sevgili 17 yaşımdaki halim, şu an aklın beş karış havada ve maalesef seneler sonra da bu değişmeyecek. Anlık heyecanlar, mutluluklar için senelerini yediğini fark ettiğinde 26 yaşında olacaksın. İki sene sonra bir adamla birbirinize ilk görüşte âşık olacaksınız ve onunla dört sene birlikte olacaksın. Yapma, adamın hayatını sikip atacaksın, sözler verip durma asla onunla evlenmeyeceksin. Hatta muhtemelen hiç evlenmeyeceksin. Çocuk her şeyi geç fark ediyorsun, safsın. Şu an bu yaşta arkadaşların için yabancı dil sınıfına gitmek istememekle hayatının hatasını yapıyorsun. Senin yüzünden hep bir şeyler eksik olacak ama buna rağmen iyi yaşayacaksın. Çok gezeceksin, çok içeceksin, lisedeki arkadaşlarınla hiç ayrılmayacaksın o yüzden kıymetlerini ta o zamandan bilsen iyi edersin. Kadınları daha erken fark etmen için ne yapsam bilmiyorum çünkü ne olduğunu fark edene kadar çok şey kaçıracaksın. Altı sene sonra bir kadın seninle yatmak istiyorum derse korkaklık etme ve onunla yat lütfen çünkü sonra one night standlerle zaten bunu deneyeceksin.

Bir sene sonra tercih yaparken ailen uzak dedi diye İzmir‘i yazmayıp onun yerine Manisa‘yı yazacaksın. Saçmalama lan arada yarım saat var en yakın arkadaşın da İzmir‘i kazanacak. Üniversite hayatının yarısından çoğu İzmir‘de geçecek zaten. Saçmalama Allah aşkına İzmir yaz da yorma bizi.

Not: Büyüdükçe hiçbir şey daha iyi olmuyor, öyle gibi görünüyor ama olmuyor. (Seks hariç!)

edie

21 yaşında bazen koca bir aptal bazen koca bir adam olacaksın. Burnun kanayana kadar ders çalıştın ya, istediğin bölümü kazanıp istediğin şehre gideceksin.

İnatçılığından hiçbir şey kaybetmediğinden başına çok bela açacak, çok şey de kazanacaksın. Kezbanlığını tam olarak üstünden atamasan da ne kadar değiştiğini anlatsam inanmazsın. Saflık dersen, hep başına bela bilesin!

Küçük bir folk müzik grubu kurup kayıtlar yapmaya başladın. Amerikalı bir ressamla karşılaşacak bir zaman ona mal gibi âşık olup, resim hayatına farklı bir yön vereceksin, meyvesiyse tam 2 sergi.

Derslerin mi? Bak bu konuda çuvalladın işte. İnanmayacaksın ama okulu uzattın, dersleri salladın. Yeni yeni toparlamaya çalışıyorsun, sanırım toparlayacaksın da.

Evli bir adama âşık olacağından bahsetmiyorum çünkü bu senin için çok. Söylersem bunalım bunalım gezer durursun.

Bak, benden söylemesi o Büyükşehir’e gideceğim de kendim gibi birini bulup bir ömür onunla olacağım triplerin vardı ya, onlar da uçtu gitti. Yalanmış kuzum.

Anı yaşadığın, gezip tozduğun ağlayıp zırladığın günler gelecek ama çok şey öğreneceksin. İstemediğin hiçbir şey yapmadın, makul isteklerinin de hepsi tamam. Yeni hayallere ise tırnakların yeter mi bilmiyorum ama pes etmeden devam edeceksin.

Son olarak, net net gezip durdun ama bir bok elde edemedin. Gay kurusu kalacağını 21 yaşında anlıyorsun söyleyeyim.

serkan

Naber lan yavşak!

Şu an senin tek sıkıntın, ‘‘Acaba sakallarım daha gür çıkacak mı yoksa hep böyle mi kalacak?‘‘ konusu ya, bunu kafaya takıyorsun ya, aferin sana! Başına geleceklerden haberin yok tabii senin. Tiyatro kulübünün en popüler adamısın de mi, kızlar da her dediğine gülüyor mutlu oluyorsun. Tamam, onlardan da hoşlanıyorsun ama aklın bir yandan baban yaşındaki adamlarda. Lan oğlum bunu gizlemek için yanındaki o embesil sümüklülerle birlikte olup niye o güzel 17. yaşının içine sıçıyorsun? Moron.

  1. dönem yeni bir edebiyat öğretmenin olacak, hem de kıllı, göbekli ve kel. Hadi yine iyisin çakal, tam aradığın tiplerden. Hem sana bir şey diyeyim mi? Ezberlediğin o şiirler ve hâkim olduğun belagat ile en gözde öğrencisi olacaksın onun. Arkadaş gibi olacaksınız, diğer öğretmenleri çekiştirecek senle… Sonra sen âşık olacaksın bu adama, seni çaya, kahveye, bilgisayarına format attırmaya falan evine çağıracak. Heyecan yapma koçum, bunu düşünerek de attırma oraya buraya, o adam bildiğin heteroseksüel, hem 1 sene sonra da bir çocuğu daha olacak. Yani hiçbir zaman üstüne uzanıp da omuzlarını öpemeyeceksin onun.

Hani sen, devlet konservatuarını kazanmak için Godot‘yu Beklerken‘den o tiradı ezberleyeceksin ya, o Godot gelmeyecek oğlum, gelmeyecek gelmeyecek… Baban da seni yollamayacak konservatuara “Yapma demiyorum, hobi olarak yine yap.” diyecek. Kanma oğlum sakın babana, babalar her zaman doğru söylemez çünkü gerizekalı halan, amcan ‘‘ne şimdi bu soytarı mı olacak‘‘ minvalinde sözlerle onu dolduruşa getirecekler. Sen tüm sene yetenek sınavına hazırlandığın için kazanamayacaksın akrabalarının bahsettiği bölümlerden birini. Dershaneye gideceksin, 4 sene lisede gördüklerini yani hiç ilgin olmayan dersleri en baştan çalışacaksın. Ne bölüm yazabilirim diye düşünecek, okumayı sevdiğinden, biraz da âşık olduğun adamı etkilemek için ‘‘Edebiyat yazayım, hem öğretmen olma şansım da var‘.‘ kararını alacaksın. Tekrar sınava hazırladığın bu dönemde baban 820 ile şeker komasına girecek, 1 gün komada kalacak, çıktıktan sonra da birkaç hafta kendine gelemeyip tavana bakıp saçmalayacak, ‘‘Babam aklını yitirdi, hep böyle mi kalacak?‘‘ diye düşünüp saçlarının %40lık bir kısmını kaybedeceksin.

Neyse 17 yaşa bu kadar dert yeter, o yüzden fazla kafanı takma, edebiyatı kazanacaksın. Ama her şey 17 bitince başlayacak be oğlum.

john keating

Onu evlendiremeyecekler çünkü birkaç ay sonra radikal ve ani bir kararla kaçıp gideceksiniz. Okulu falan bırakmak zorunda kalacaksın. Pazar toplandıktan sonra yerde kalan çürük meyve sebzeyi poşetlere doldurup eve götürdüğünüz günleriniz olacak. Annen seni uzun yıllar affetmeyecek ama en kötüsü, o bir gün, borç yüzünden kesilen elektriğinizi açtırmak için saçlarını satmaya kalkışacak. İşte sen o gün büyüyeceksin. Bir daha asla çocuk olamayacaksın ve uzun uzun yıllar böylece geçip gidecek.

Bir gün beş kuruşsuz, diplomasız, yapayalnız, patlamak üzere, orta yaşlara merdiven dayamış bir lezbiyen olarak bulacaksın kendini ama sana bunun için hiç kızmıyorum. Diğer insanların aksine zerre kadar öfkeli değilim sana. Üstelik sen ne yaptıysan bedelini ben ödedim; buna rağmen öfkeli değilim. Sadece saçlarını okşamak ve bir türlü ısıtmayı beceremediğiniz o evi ısıtmak istiyorum. Sana ne kadar iyi, ne kadar cesur bir çocuk olduğunu, seni ne kadar çok sevdiğimi söylemek istiyorum.

iyi aile lezbiyeni

Merhaba Saftirik,

Artık ders çalışma alışkanlığını kazandığın için seni tebrik ediyorum. Bu çabaların sayesinde ilerde çok güzel bir üniversitede okuyacaksın ve önüne bir sürü imkân sunulacak. Çok güzel hatalar yapacaksın ama asla pişman olmayacaksın. O hatalardan alacağın cesaretle şimdi gerçekleştiremeyeceğin gibi görünen hayalleri gerçekleştireceksin. Hatta o hayallere yenilerini ekleyip dahasını da yapmak için yola koyulacaksın. Şu an sana deli gibi spoiler vermek isterdim de heyecanı kaçmasın olayın. Şöyle söyleyeyim “Olsun ya, hayırlısı buymuş.” denilen şey gerçekten de hayırlı imiş.

Hani şimdi ben kimim ya diye soruyorsun ya, önüne öyle güzel ve komik insanlar çıkacak ki onlar seni senin yerine gayet güzel tanımlayacak. Hadi bak dayanamayacağım âşık olacaksın sen bir de. Hiçbir hatan için üzülmemeye devam et ama sakın saçlarını beyazlatacak kadar da içine atma bu sefer. İnsanlar karizmatik olduğunu söyleyecek ama o bebek suratına yakışmayacak be kuzum.

Neyse, sen bildiğini okumaya, egonu yüksek tutmaya devam et. Seni seviyorum. Hata yapmaktan korkma, daha çok hata yap.

croissant24

Sevgili 17 yaşımdaki halim,

Öncelikle üzgünüm erken büyüyeceksin. Kendini kandırma boşuna artık. Sen o idolüm dediğin erkeklere hayran değilsin. Bildiğin onları arzuluyorsun eşcinselsin ulan kabullen bunu artık. Gerçi bunu kabullenmen daha 3 seneni alacak çünkü sen yine korkaklık yapıp başka şeylere odaklanmayı seçeceksin. Sırf bunun için merak ettiğin tüm kulüplere, aktivitelere katılacak, farklı ilgi ve yeteneklerinin olduğunu keşfedecek ve şu lanet olasıca sıcakkanlılığın yüzünden üniversitede önüne gelen herkesle arkadaş olacaksın. Bu başta hoşuna gidecek, çılgınlar gibi eğleneceksin ama sonra… Sonra… Bir ortamda onunla karşılaşacaksın ve bingooo. Yine bir erkeğe âşık oldun tebriklerrr. Bu süre zarfında önce içine döneceksin, kendini sorgulayacaksın, bunca kalabalık çevrene rağmen içini dökemediğin için arkadaşlıklarının çoğunu bitireceksin bu da yetmeyecek onu unutmak için eğitim bahanesiyle yurt dışına kaçacaksın ama ne kendinden kaçabileceksin ne de onu unutabileceksin anca fıstık gibi herifleri elinle ittiğinle kalacaksın salak. Döndüğünde ise tam bir dönüm noktası olacak senin için. Öncelikle ona olan aşkını ve kendini kabullenmiş olacaksın ama bu sefer onun sana karşılık vermediğini fark edip ilk defa aşk acısıyla tanışacaksın. Bu da yetmezmiş gibi bu durumu eleyerek azalttığın arkadaş çevrenden bile sadece birine anlatabildiğini fark edeceksin ama o da seni yüzüstü bırakacak. Bu sayede gerçek dostlarının bir elinin parmağını geçmediğini anlayacaksın. İşte tüm bunlar seni tamamen değiştirecek eskisi gibi asla olamayacaksın ancak şunu unutma ki daha da güçlü olacaksın. Her ne kadar zor olsa da tek başına ayakta durmayı öğreneceksin, buna mecbursun. Çünkü ilerleyen yıllarda çok ücra yerlere tek başına gitmek zorunda kalacaksın. Son olarak şunu unutma; yüreğine ve aklına güven ama ikisi arasında kalırsan aklına daha çok güven.

nikimsi

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!