Tasarımcı’nın notları

Tasarım, dekorasyon, mobilya, ev, stil, renkler, estetik, kombinasyon, şatafat, sadelik, karmaşa, uyum hepsi sevdiğimiz terimler. Dekorasyon stilleri ve önerileri, tüyolar ve işinize yarayacak pratik bilgileri artık burada sizlerle paylaşacağım.

Hazırlayan: porter

Öncelikle birkaç dekorasyon stiline öncelik vereceğim.. Çok sık duyduğumuz stillerin ne olduğunu, nerelerde ve nasıl kullanıldığını, nasıl bir tarza sahip olduğunu, bizim tarzımıza yakın mı uzak mı olduğunu anlatmaya çalışacağım.

İSKANDİNAV TARZI
Şöyle ki, isminden de anlaşılacağı üzere soğuk İskandinav ülkelerinin sadeliği var fakat tamamen bir sadelikten bahsedemeyiz. Bu stili ortaya çıkaran ve baskın beyaz rengine ahşabı da ekleyerek sıcak, ferah ve sade bir stil yaratmışlar bilmeyerek.

Bu stilin ortamında çok fazla obje yoktur. Az ama öz obje desturunda yaklaşır.
Ortaya çıkarabileceğin renkler ise; cafcaflı, dikkat çeken, açık renkler olmamalı bu İskandınav’ın kültüründe yok, seçeceksen; beyaz, gri, krem ve her dem ahşap ve ahşap rengi kullanabileceğini unutma!
Kartonpiyer, duvar kâğıdı gibi duvar dekorasyonlarına fazla yer verilmeyen İskandinav tarzı dekorasyonda, detay olarak minimal objeler, çerçeveler ve tablolar kullanılır. Işıklandırma ve aydınlatmalar da ise, endüstriyel tarzı aydınlatmalar kullanılır.
Koltuk ve kanepelerin bir kenarında mutlaka örgü battaniye ve şallar yerini alır.

Yer malzemelerinde ise kahverengiye hâkim olan ahşap döşeme malzemeleri sıklıkla tercih edilmiştir. İskandinav tarzında, rahatlık ve sadelik, dekorasyonu ön plana çıkaran en önemli unsurdur.

KENDİN TASARLA, KENDİN YAP

Evimize, odamıza ya da kendimize, sevdiklerimize yapabileceğimiz yapımı kolay ve ucuz, maliyeti az tasarımları yapmaya ne dersiniz? Eviniz için güzel aksesuarlar edinmek için illa ki yapı marketlere dünyanın parasını bayılmak zorunda değilsiniz. Kendin tasarla-kendin yap prensibi ile sizlerde bunu yapabileceksiniz.
O zaman başlıyoruz!

ÇAKIL TAŞLARINDAN PASPAS YAPIMI
Bunun için; istediğiniz ebatlarda 1 adet keçe. (Yüzeyi taşların yapışmasına engel olmayacak eski paspaslarınızı da kullanabilirsiniz.)
Keçenin üzerine taşları yapıştırabilmeniz için sağlam bir yapıştırıcı. Benim önerebileceğim silikondur.
Taşları istediğiniz şekillerde kiliminizin ya da keçenizin üzerine yapıştırdıktan sonra 1 gün süresince kurumasını beklemelisiniz. Sağlamlığına emin olduktan sonra kullanıma hazırdır.
Dilerim siz de yaparken benim gibi eğlenir ve sonuçlarından memnun kalırsınız. İyi günlerde kullanın.

(Görselleri 3. sayıda inceleyebilirsiniz)

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!